Erdoğan’dan yasal düzenleme uyarısı: Tedbir alalım ama ölçüyü koruyalım

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara – Edinilen bilgiye göre yasa taslağı çalışmalarına ilişkin son AK Parti MYK toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir sunum yapıldı.

Sunumda uyutma yönteminin sokak hayvanlarının hem insanlara hem de birbirlerine zarar vermesini engellemek için en uygun yöntem olduğu vurgulanırken, “Bu yolla sadece çocuklar başta olmak üzere insanları değil; zararsız diğer köpekleri de korumuş olacağız” ifadeleri kullanıldı. Erdoğan’ın sunumun ardından “Tedbir alalım ama ölçüyü de iyi koruyalım. Bu haliyle çalışın” talimatını verdiği belirtildi. AK Parti’nin, yasa teklif taslağını önümüzdeki hafta Erdoğan’a sunması, ardından da metin olarak muhalefete götürmesi bekleniyor. 

ÖNCELİK SALDIRGAN OLANLAR 

Hazırlanan taslak ile Hayvanları Koruma Kanunu’nda 8 maddede değişiklik öngörülüyor. Bu çerçevede kanunun 3. maddesine “sahipsiz sokak hayvanı” tanımı eklenecek, 6’ncı maddede “köpeklerin yakalanması ve kısırlaştırılmasıyla” ilgili genel hükümler sıralanacak. Vatandaş tarafından şikâyet edilen, emniyet ya da belediye tarafından bilinen, belirli yerlerde bulunan çeteleşmiş, saldırgan hale gelmiş, anatomik yapısı bozulan ve kuduz riski taşıyan köpekler öncelikli olarak toplanacak. Mahallelerde, vatandaşlar tarafından bilinen ve beslenen zararsız köpekler ise kısırlaştırılmak şartıyla sokakta kalmaya devam edecek. 

‘İTLAF’ YERİNE ‘ÖTENAZİ’ 

Kanunun 13. maddesinde yapılacak değişiklikle, toplanan sokak köpekleri arasında barınak koşullarında yaşamını devam ettiremeyecek durumda hasta ve saldırgan olanlara ve 1 ay içinde sahiplendirilmeyenlere “ötenazi (iğneyle uyutma)” uygulanacağı düzenlenecek. Sahiplendirilen hayvanlar ise çiple takip edilecek. 

BAKANLIK DEVREDE OLACAK 

Yasanın “denetim”le ilgili 17’nci maddesinde mahalli idarelerin görev alanları yeniden düzenlenecek. Belediyelerin sahipsiz hayvanların kayıt altına alınması ile ilgili işlemleri yapmakla ilgili yükümlülüğünü yerine getirmemesi/getirememesi durumunda valilikler ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın devreye gireceği hüküm altına alınacak. Çıkarılacak yönetmelikle ise var olan ya da yeni kurulacak barınaklara bir standardizasyon getirilecek; barınakların denetimi kurala bağlanacak. Teklifin, haziran ayı içerisinde Meclis’e sunulması ve temmuz ayında Genel Kurul gündemine getirilmesi planlanıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir