ABD Yüksek Mahkemesi, kürtaj hapına erişimi kısıtlama talebini reddetti

T24 Dış Haberler

ABD Yüksek Mahkemesi, kürtaj hapı mifepristona erişimi kısıtlama çabasını oy birliğiyle reddetti. Mahkemenin ülke çapında kürtajı iptal etmesinden iki yıl sonra gelen karar, kürtaj yanlısı aktivistler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Yargıçlar, kürtaj karşıtı bir grup doktor ve aktivistten oluşan davacıların yasal olarak dava açma hakkına sahip olmadığına karar verdi.

Mifepriston, şu anda ABD’de gebeliklerin sonlandırılmasında en yaygın yöntem olan ilaçlı kürtajda kullanılan iki ilaçtan biri. 

Alliance for Hippocratic Medicine olarak bilinen davacılar, ilacın Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) aldığı onayın geri çekilmesi gerektiğini savunmuştu. Ancak Mart ayında davayla ilgili tartışmalar sırasında, mahkemenin dokuz yargıcından birkaçı, davacılardan herhangi birinin mifepristonun mevcudiyetinden zarar gördüğüne dair şüpheci bir tavır sergiledi.

Yargıç Brett Kavanaugh, “Davacıların seçmeli kürtaja ve FDA’nın gevşek düzenlemesine karşı samimi yasal, ahlaki ve ideolojik itirazları var ancak herhangi bir gerçek zarar gösteremediler” diye yazdı. “Bir davacının bir ilacı başkaları için daha az erişilebilir hale getirme arzusu, dava açmak için bir dayanak oluşturmaz” diye de ekledi. 

Kürtaj hakkı 

Üst mahkeme Haziran 2022’de Roe v Wade kararını bozarak federal kürtaj hakkını fiilen ortadan kaldırmıştı. O tarihten bu yana 21 eyalet, kürtajı hamileliğin erken dönemlerinde, mahkemenin belirlediği standarttan daha erken bir tarihte kısıtlamak için harekete geçti. Bunlardan on yedisi altı hafta ya da daha öncesinde kürtajı yasakladı.

Ancak kürtaj hapları, binlerce hapın posta yoluyla kısıtlayıcı eyaletlere akmasıyla, yasaklara karşı etkili bir geçici çözüm olarak görüldü. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir